Posted in Hantle

Hantle, czyli obowiązkowe wyposażenie każdej siłowni

Podstawowym elementem każdej siłowni są hantle ze sklepu marbo-sport.pl. Bez nich trudno wyobrazić sobie trening siłowy oraz fitness. W powszechnej sprzedaży dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju produktów, które możemy wybrać…czytaj dalejHantle, czyli obowiązkowe wyposażenie każdej siłowni

Posted in Hantle

Hantle – jak się z nimi obchodzić?

Czym są hantle? Hantle to podstawowy sprzęt sportowy (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Gryfy-i-obciazenia_Hantle-967.html). Z racji na nawiedzającą świat pandemie, coraz większym zainteresowaniem w domostwach cieszą się właśnie hantle. Przy pomocy hantli jesteśmy w stanie…czytaj dalejHantle – jak się z nimi obchodzić?

Hantle, czyli obowiązkowe wyposażenie każdej siłowni

Podstawowym elementem każdej siłowni są hantle ze sklepu marbo-sport.pl. Bez nich trudno wyobrazić sobie trening siłowy oraz fitness. W powszechnej sprzedaży dostępna jest szeroka gama różnego rodzaju produktów, które możemy wybrać w zależności od potrzeb. Wybierać możemy w wadze hantli, materiałach, z których zostały wykonane oraz kształcie.

Rodzaje hantli

Podstawowym kryterium przy wyborze hantli jest oczywiście ich waga. Tutaj w zależności od preferencji mamy duży wybór, bo możemy wybierać pomiędzy wagą poniżej jednego kilograma aż do kilkudziesięciu kilogramów, co daje duże możliwości wykonania porządnego treningu każdej partii mięśniowej.

Uwzględniając materiał, z którego zostały wykonane hantle mamy do czynienia z następującymi produktami:

  • hantle żeliwne
  • hantle chromowane
  • hantle bitumiczne
  • hantle winylowe
  • hantle gumowe.

Ważną kwestią przy wyborze hantli jest możliwość ich regulacji i tutaj producenci również są elastyczni, bo oferują hantle z regulacją obciążenia oraz takie, które regulacji nie posiadają.

Jaki trening z hantlami?

Hantle mogą być wykorzystywane w każdym rodzaju treningu siłowego oraz fitness, są używane również w crossficie, aerobiku, a także dyscyplinach alternatywnych takich jak aqua aerobik. Najpopularniejszym skojarzeniem hantli jest jednak trening siłowy, którego są nieodłącznym elementem. Zarówno duże, jak i małe partie mięśniowe możemy ćwiczyć za ich pomocą i osiągać przy tym bardzo dobre efekty.

Warto zaznaczyć, że w porównaniu hantli, chociażby z popularną sztangą, te pierwsze wykazują swoją wyższość pod względem równomiernego rozwijania poszczególnych grup mięśniowych. Wykonując ćwiczenia symetryczne, takie jak wyciskanie hantli leżąc, zmuszamy nasze mięśnie do równoległej pracy, nie dając im możliwości wzajemnej pomocy, co owocuje równomiernym wzrostem siły każdej strony naszego ciała. Ćwiczenia z hantlami na pewno docenią osoby kładące w swych planach treningowych duży nacisk na siłę i mobilność.

Jakie hantle wybrać?


Wybór rodzaju hantli to kwestia bardzo indywidualna i zależy od treningu, który użytkownik hantli będzie wykonywał oraz od zasobności portfela.

Zwolennicy treningu opartego o progresję ciężaru docenią możliwość regulacji ciężaru hantli. Bardziej zaawansowani adepci takiego rodzaju treningu docenią również wariant regulowanych hantli żeliwnych, które w porównaniu np. z hantlami bitumicznymi będą zajmowały dużo mniej miejsca.

Osoby preferujące formę treningu opartego o progresję wytrzymałościową mogą wybrać hantle bez możliwości regulacji, ale za to warto rozważyć zakup kilku par hantli o różnej wadze. Hantle bez możliwości regulacji lepiej sprawdzają się w trakcie ćwiczeń dynamicznych, z którymi mamy do czynienia przykładowo w crossficie.